07 czerwca 2022

44 - Sprawdź czy jesteś Ćpunem Rozwojowym?

Czy każdy nałóg jest zły?.. a może ten, który dotyczy rozwoju osobistego jest dla nas dobry... wątpliwości i ryzyka rozwiewam w tym odcinku. Co jest złego w nałogowym działaniu rozwojowym, czego ono wymaga aby było dla nas korzystne i kiedy należy poważnie się nad sobą zastanowić

 

W odcinku powołuję się na poniższą klasyfikację według DSM-IV (klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego) uzależnienie występuje, gdy przynajmniej 3 spośród 6 objawów występują równocześnie:

 

  1. Silne pragnienie lub poczucie przymusu przyjmowania substancji, względnie wykonania pewnych czynności.
  2. Trudności z samokontrolą dotyczącą powstrzymania się od zażycia środka czy wykonania czynności (zachowania kompulsywne).
  3. Wystąpienie zespołu abstynencyjnego (np. złe samopoczucie wywołane brakiem dostępu do kasyna).
  4. Zaistnienie tolerancji, tj. sytuacji, w której dla osiągnięcia zamierzonego efektu konieczne jest przyjmowanie coraz wyższych dawek substancji lub częstszego i dłuższego wykonywania pewnych czynności.
  5. Utrata zainteresowań oraz przyjemności istniejących przed uzależnieniem się.
  6. Przyjmowanie środka lub wykonywanie czynności mimo bezspornych dowodów na ich destrukcyjny wpływ na zdrowie oraz stosunki społeczne osoby (np. picie alkoholu pomimo stwierdzenia marskości wątroby, czy groźby rozpadu rodziny).

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave, autor kreacyjna.pl

Rozwój bez spiny

Małgorzata Machniewicz

 

 694404828

malgorzata.machniewicz@gmail.com

Posłuchaj odcinka: